Vivaldi | Flüt Konçertosu Op. 10 No. 1, Fa Majör, “La Tempesta di Mare", RV 433

keman ve notalar

Vivaldi | Flüt Konçertosu Op. 10 No. 1, Fa Majör, “La Tempesta di Mare", RV 433

6 Mart 2013
|
Mehmet Koçali
Antonio Vivaldi
Besteci:  (1678 - 1741)
Bestelenme Tarihi: 1728
Yazıyı okurken bir yandan da eseri dinlemek isterseniz aşağıdaki başlat tuşuna basmanız yeterli.

Dinleyeceğiniz eser Amandine Beyer yönetimindeki Gli Incogniti Orkestrası ve flütist Manuel Granatiero tarafından seslendirilmiştir.

Eserin Bölümleri

  1. Allegro
  2. Largo
  3. Presto

Vivaldi | Flüt Konçertosu Op. 10 No. 1, Fa Majör, “La Tempesta di Mare", RV 433

Antonio Vivaldi'nin 1728'de Michel-Charles Le Cène tarafından yayımlanan altı flüt konçertosu, İtalya'da ve neredeyse tüm dünyada yayımlanan ilk flüt konçerto koleksiyonudur. Çoğu bestecinin eski eserlerinin transkripsiyonları ya da eski eserlerin model alındığ yeni eserlerdir. La Tempesta di Mare (Denizdeki Fırtına) adıyla bilinen RV 253 Op. 8 Keman Konçertosu, orijinal haliyle solo flüt, yaylı orkestra ve sürekli bas için bestelenmiş, fakat daha sonra solo keman, yaylı sazlar ve sürekli bas için düzenlenmiştir.

Eser neşeli bir karakterle başlar. Solist orkestradaki yaylı sazlarla aynı anda giriş temasını çalar. Giriş kısmı büyük bir kadansla sona ererken yerini yavaş ve hüzünlü temaların eşlik ettiği largo bölümüne bırakır. Hüzünlü ve melankolik ikinci bölümün ardından güçlü ve dinamik üçüncü bölüm gelir. Kapanış bölümü olan presto güçlü bir unison temayla başlar, daha sonra da kemanların ve sürekli baskın güçlü ve agresif karakterine rağmen solist uzun soluklu lirik bir tema sunar.[1]

Eserin notalarını buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

[1] İş Sanat'ın 6 Mart 2013 tarihli Franz Liszt Oda Orkestrası ve Emmanuel Pahud konser kitapçığından alınmıştır.

Bu eserler de ilginizi çekebilir

magnifiercross